Kontakt:

Stowarzyszenie Pomost
ul. Kłuszyńska 20/26
60-136 Poznań
tel. 061 861 92 75

 

Tomasz Czabański

prezes

tel. 601 469 494

 

dr Maksymilian Frąckowiak

archeolog

tel. 667 609 494

 

Adam Białas

kierownik robót

tel. 603 609 494

 

Paweł Łagódka

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Południową

tel. 695 938 931

 

Przemysław Pasternak

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Wschodnią

tel. 663 717 571, 603 098 424

 

 

 

Aktualności

Bielawa Dolna, pow. zgorzelecki

Dnia 16 grudnia 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Bielawy Dolnej, pow. zgorzelecki. W pobliżu zniszczonego w trakcie walk w 1945 r. mostu na Nysie Łużyckiej odnaleźliśmy dwa groby wojenne. W każdym z nich spoczywały szczątki dwóch żołnierzy niemieckich. Przy szczątkach odnaleźliśmy dwa nieprzełamane znaki tożsamości.

» więcej
 


Młoty, Dolny Sląsk

Ziemia po raz kolejny odsłoniła mroczną kartę historii II wojny światowej. W miejscowości Młoty na Dolnym Śląsku, dzięki informacjom przekazanym przez obecnych mieszkańców, w sobotę 14 grudnia 2019 odnaleźliśmy szczątki żołnierza niemieckiego, poległego na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Według relacji świadków, żołnierz ten został odcięty od swojej jednostki pod naporem nacierających wojsk radzieckich. Następnie schronił się na strychu jednego z budynków mieszkalnych w Młotach (wówczas z niem. Hammer). Po wkroczeniu do wsi Armii Czerwonej wywiązała się strzelanina, w wyniku której zginęli jeden żołnierz radziecki oraz odnaleziony przez nas żołnierz niemiecki. Niestety na podstawie nielicznych przedmiotów osobistych nie udało się ustalić tożsamości poległego. Jego szczątki spoczną niebawem na cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich.

» więcej
 


Dłużyna Dolna, pow. zgorzelecki

Dnia 26 listopada 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Dłużyny Dolnej, pow. zgorzelecki. Na terenie ruin leśnego gospodarstwa odnaleźliśmy grób dwóch żołnierzy niemieckich. Według relacji świadków, w trakcie walk w lutym 1945 r., w pobliskim budynku mieścił się polowy punkt opatrunkowy. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy żołnierskich znaków tożsamości.

» więcej
 


Skwierzyna, pow. międzyrzecki

Dnia 14 listopada 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne na cmentarzu komunalnym w Skwierzynie. W czerwcu 1990 r. na nekropolii tej pochowano szczątki żołnierza niemieckiego, które odkryto w trakcie prac ziemnych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 1. Zgodnie z decyzją Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu wydobyte szczątki pochowano jako NN na cmentarzu komunalnym, a odneleziony przy nich znak tożsamości przesłano do Polskiego Czerwonego Krzyża.

» więcej
 


Biechowo, pow. wrzesiński

W dniu 7 listopada 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Biechowie, pow. wrzesiński. W pobliżu dawnej szkoły odnaleźliśmy grób trzech żołnierzy niemieckich. Według relacji świadków żołnierze ci pod koniec stycznia 1945 r. ukrywali się w budynku szkolnym. Po wykryciu ich kryjówki przez czerwonoarmistów zostali przez nich rozstrzelani podczas próby ucieczki. Ich zwłoki długo zalegały na powierzchni. Dopiero po ustaniu mrozów zostały pochowane przez miejscową ludność w pobliskiej transzei. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Starościn, pow. namysłowski

W dniach 17-18 października 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Starościnie, pow. namysłowski. Na skraju tej miejscowości znajdowały się dwa oznaczone groby. Według relacji dawnych i obecnych mieszkańców Starościna w styczniu 1945 r. pochowano w nich kilkadziesiąt osób – niemieckich uciekinierów oraz żołnierzy Wehrmachtu i Volkssturmu. W trakcie prac sondażowych zlokalizowaliśmy grób masowy, w którym spoczywały szczątki 12 osób cywilnych (4 kobiet i 8 mężczyzn) oraz żołnierza niemieckiego. Mimo całodniowych prac sondażowych nie udało się odnaleźć drugiego grobu. Przy szczątkach żołnierza nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.

» więcej
 


Wielki Wełcz, pow. grudziądzki

W dniu 10 października 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wielkim Wełczu, pow. grudziądzki. Z oznaczonego grobu na cmentarzu przykościelnym podjęliśmy szczątki żołnierza niemieckiego poległego 2 września 1939 r. Przy szczątkach odnaleźliśmy przełamany znak tożsamości.

» więcej
 


Kałkowskie

5 października 2019 roku prowadziliśmy prace na dawnym cmentarzu ewangelickim w miejscowości Kałkowskie w gminie Sośnie. W jamie grobowej odnaleźliśmy szczątki jednego żołnierza niemieckiego. Poległ on w wyniku potyczki patrolu radzieckiego i niemieckiego w styczniu 1945 r. na południe od wioski. W tej walce poległ też jeden żołnierz radziecki, który pochowany został w pojedynczej mogile tuż obok żołnierza niemieckiego. W okresie powojennym ekshumowany. Przy szczątkach nie było nieśmiertelnika. Przy szczątkach znajdował się m.in. pas żołnierski z całkowicie skorodowaną klamrą, żabka do bagnetu z pochwą (bez bagnetu), odkażalnik.

» więcej
 


Starygród, pow. krotoszyński

14 września 2019 podjęto szczątki 7 żołnierzy niemieckich z dawnej żwirowni na terenie rolnym pod wsią Starygród w gminie Kobylin - pow. krotoszyński, woj. wielkopolskie.

Obszar na polu, na którym miała się znajdować mogiła wskazali zaangażowani mieszkańcy, w tym naoczni świadkowie wojny. Należało zatem odszukać nieistniejącą już żwirownię, a w jej zasypisku odnaleźć grób wojenny. Poszukiwani żołnierze niemieccy zostali zabici przy wejściu radzieckich wojsk pancernych wyzwalających wieś spod okupacji hitlerowskiej a ich zwłoki pochowane zostały przez mieszkańców (wg jednej z relacji - przez kobiety). Przy szczątkach odnaleziono 4 nieprzełamane (tj. najprawdopodobniej niezarejestrowane) znaki tożsamości w różnym stanie zachowania oraz pojedyncze przedmioty ekwipunku wojskowego.

Pracom towarzyszyła obecność mieszkańców wsi (w tym tych najstarszych), pasjonatów, krótkie nabożeństwo odprawił spontanicznie przybyły lokalny ksiądz proboszcz.

Pragniemy podziękować wszystkim osobom, których wysiłek i wiedza przyczyniły się do odnalezienia mogiły, a są to: Szczepan Bartoszek, Szczepan Błaszyk, Maria Nowak i Agnieszka Wielebska - Michalak.

» więcej
 


Wykroty, pow. bolesławiecki

Dnia 1 sierpnia 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wykrotach, pow. bolesławiecki. Na skraju tej miejscowości znajdował się zapomniany grób, na którym w przeszłości zarówno obecni, jak i dawni niemieccy jej mieszkańcy składali kwiaty. Według relacji świadków na drodze w pobliżu grobu, po zakończeniu działań wojennych w 1945 r., leżały zwłoki cywili oraz rozbite wozy konne. Krótko po wojnie jeden z mieszkańców Zebrzydowej natrafił w tym miejscu na szczątki ludzkie, które przeniósł i pochował w pobliżu drogi. W oznaczonym miejscu odnaleźliśmy zalegające na złożu wtórnym szczątki trzech osób – kobiety, mężczyzny i kilkuletniego dziecka. Wśród nich zalegały także pojedyncze kości zwierząt – najprawdopodobniej koni.

» więcej
 


Nysa

W dniach 30-31 lipca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Nysie, woj. opolskie. Na cmentarzu przyklasztornym Księży Werbistów odnaleźliśmy kwaterę grobów wojennych. Pochowano na niej 13 żołnierzy niemieckich oraz pięć osób cywilnych poległych w 1945 r. Przy szczątkach żołnierzy odkryliśmy pięć przełamanych znaków tożsamości.

» więcej
 


Policko, pow. międzyrzecki

Dnia 23 lipca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Policka, pow. międzyrzecki. Nieopodal ruin dawnej leśniczówki Waldecke odkryliśmy grób trzech żołnierzy niemieckich poległych 29 stycznia 1945 r. Przy ich szczątkach nie odnaleźliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Gorzyca, pow. międzyrzecki

Dnia 16 lipca 2019 r. kontynuowaliśmy prace ekshumacyjne w Gorzycy, pow. międzyrzecki. Na cmentarzu komunalnym odnaleźliśmy kolejny grób wojenny, w którym pochowano dwóch żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Przy szczątkach jednego z nich odnaleźliśmy pozostałości oficerskich patek kołnierzowych oraz guziki mundurowe SA. W grobie nie odnaleźliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Gorzyca, pow. międzyrzecki

Dnia 9 lipca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Gorzycy, pow. międzyrzecki. Na cmentarzu komunalnym odnaleźliśmy kwaterę wojenną, na której w dwóch grobach (masowym i pojedynczym) pochowano pięciu żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Grób masowy został w przeszłości częściowo zniszczony i splądrowany. Przy szczątkach odnaleźliśmy dwa żołnierskie znaki tożsamości. Miejsce przeprowadzonych prac wytypowano na podstawie dokumentów archiwalnych. Informację dotycząca lokalizacji wojennego grobu w 1954 r. przekazali do Niemieckiego Czerwonego Krzyża urzędnicy magistratu z niemieckiego miasta Recklinghausen (Nadrenia – Północna Westfalia). Wiedzę tą przekazał im wcześniej dawny mieszkaniec Gorzycy (niem. Obergörzig).

» więcej
 


Stara Kopernia / Żagań

Dnia 26 czerwca 2019 r. przeprowadziliśmy ekshumację szczątków żołnierza radzieckiego odnalezionych w 2018 r. w Starej Koperni, pow. żagański. Następnie zostały one pochowane w zbiorowym grobie na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Żaganiu. Ceremonię pogrzebową poprowadził ks. Jerzy Malisz z prawosławnej parafii Wszystkich Świętych w Kożuchowie. W uroczystościach pogrzebowych odział wzięli także przedstawiciele rosyjskiej ambasady oraz poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

» więcej
 


Dębniki, pow. strzeliński

Dnia 18 czerwca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Dębniki, pow. strzeliński. Na terenie jednego z przydomowych ogrodów znajdował się oznaczony kamienną płytą grób żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. Według relacji świadków jego zakrwawione zwłoki zalegały na podłodze w pobliskim domu. Po przejściu frontu zostały pochowane przez mieszkańców.

Obserwacja szczątków wykazała, iż żołnierz zginął w wyniku wybuchu. Wszystkie jego kończyny zostały rozerwane i złożone wraz z resztą ciała do jamy grobowej. W mogile odnaleźliśmy połówkę znaku tożsamości.

» więcej
 


Ścinawa, pow. lubiński

Dnia 17 czerwca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne przy ul. Klasztornej w Ścinawie, pow. lubiński. W marcu b. r. w wykopie pod instalację sanitarną doszło tam do ujawnienia ludzkich szczątków oraz uzbrojenia z okresu II wojny światowej. Czynności śledcze Prokuratury Rejonowej w Lubinie wykazały, iż budowlańcy natknęli się na grób masowy żołnierzy niemieckich poległych w trakcie walk o miasto w lutym 1945 r. Zabezpieczono wówczas szczątki 11 osób oraz 22 sztuki broni palnej (obejrzyj materiał video).

W trakcie czerwcowych prac odkryliśmy fragment niezniszczonej jamy grobowej, w której spoczywały szczątki kolejnych 12 niemieckich żołnierzy. W grobie odnaleziono łącznie siedem nieprzełamanych znaków tożsamości.

» więcej
 


Jamno, pow. żarski

Dnia 12 czerwca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu miejscowości Jamno, pow. żarski. Z oznaczonego leśnego grobu podjęliśmy szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. Przy szczątkach odkryliśmy nieliczne elementy żołnierskiego ekwipunku. Nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.

» więcej
 


Rząsiny, pow. lwówecki

Dnia 11 czerwca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Rząsinach, pow. lwówecki. Na terenie przypałacowego parku zlokalizowaliśmy dwa groby żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Obu mężczyzn pochowano w trumnach. Przy szczątkach jednego z żołnierzy odnaleźliśmy silnie skorodowany i nieczytelny znak tożsamości. Według relacji mieszkańców miejscowości we wskazanym przez nich miejscu, krótko po zakończeniu II wojny światowej, widoczne były niewielkie kopce ziemne. Na jednym z nich leżał żołnierski hełm. W trakcie trzech sezonów poszukiwawczych w Rząsinach odnaleźliśmy łącznie 7 żołnierskich grobów.

» więcej
 


Wolbromów, pow. lwówecki

Dnia 10 czerwca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wolbromowie, pow. lwówecki. Na łące w pobliżu wiejskich zabudowań odnaleźliśmy kwaterę wojenną. Pochowano na niej ośmiu żołnierzy niemieckich poległych w lutym lub marcu 1945 r. Kwatera składała się z pięciu pochówków pojedynczych i jednego grobu masowego, do którego złożono obok siebie zwłoki trzech żołnierzy.

Podstawą podjęcia poszukiwań były dokumenty odnalezione w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze. Wśród nich był wykonany w 1946 r. odręczny szkic, na którym zaznaczono poszukiwane mogiły.

Przy szczątkach dwóch żołnierzy odnaleźliśmy połówki znaków tożsamości. W jednej z mogił odkryliśmy butelkę po legnickim piwie (Brau-Comunne Liegnitz), do której włożono kartkę, najprawdopodobniej z danymi osobowymi poległego żołnierza.

» więcej
 


Plewno, pow. świecki

W dniu 4 czerwca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Plewnie, pow. świecki. Na dawnym cmentarzu ewangelickim zlokalizowaliśmy grób dwóch grenadierów Wehrmachtu poległych 3 września 1939 r. Przy ich szczątkach nie odnaleźliśmy znaków tożsamości. Jeden z poległych został pochowany z dwoma plastikowymi tabliczkami z jego imieniem i nazwiskiem. Pomiędzy głowami żołnierzy został złożony hełm.

» więcej
 


Dobroszów Mały, pow. zielonogórski

Dnia 30 maja 2019 r. prowadziliśmy prace poszukiwawcze w pobliżu Dobroszowa Małego, pow. zielonogórski. W jednym ze stanowisk strzeleckich odnaleźliśmy grób żołnierza radzieckiego. O odkryciu został poinformowany Instytut Pamięci Narodowej, który zdecyduje o nowym miejscu pochówku żołnierza.

» więcej
 


Bieniów / Żary

Dnia 31 maja 2019 r. przeprowadziliśmy ekshumację szczątków żołnierza radzieckiego odnalezionego w Bieniowie, pow. żarski. Następnie zostały one pochowane w zbiorowym grobie na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Żarach. Ceremonię pogrzebową poprowadził ks. Jerzy Malisz z prawosławnej parafii Wszystkich Świętych w Kożuchowie. W uroczystościach pogrzebowych odział wzięli także przedstawiciele: rosyjskiej ambasady, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Miejskiego w Żarach oraz mieszkańcy Bieniowa.

» więcej
 


Bobowicko

W dniu 16 maja 2019 roku prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Bobowicko, w powiecie międzyrzeckim. Na działce leśnej natrafiono na wspólną mogiłę dwóch żołnierzy niemieckich. Grób znajdował się w systemie korzeniowym dębu, który został najprawdopodobniej zasadzony bezpośrednio po pochówku poległych. Przy szczątkach żołnierzy odnaleziono nieliczne przedmioty ekwipunku wojskowego.

» więcej
 


Głogów – Fort Stern

W dniach 13-15 maja 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne na terenie Fortu Stern w Głogowie. W zachowanym fragmencie fosy odnaleźliśmy szczątki 19 niemieckich żołnierzy poległych w trakcie walk o miasto w 1945 r. 11 z nich spoczywało w grobie masowym, który ujawniono i częściowo zniszczono w trakcie prac porządkowych w latach 80-tych. W obiekcie odkryliśmy liczne elementy żołnierskiego ekwipunku, w tym jeden przełamany znak tożsamości. W dalszym odcinku fosy zlokalizowaliśmy grupę pięciu grobów pojedynczych. W trzech z nich zarejestrowaliśmy znaki tożsamości. Jeden z nich należał do żołnierza Volkssturmu, który wyposażony był w ekwipunek RAD. Ponadto odkryliśmy szereg rozproszonych żołnierskich szczątków, które zalegały we wtórnej warstwie gruzu. W trakcie prac odnaleźliśmy także kilkaset sztuk amunicji strzeleckiej oraz kostki trotylu, które zostały zabezpieczone przez Patrol Saperski z Głogowa.

» więcej
 


Wilenko, pow. świebodziński

Dnia 9 maja 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wilenku, pow. świebodziński. Bezpośrednio przed ogrodzeniem cmentarza parafialnego odnaleźliśmy dwa groby żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945 r. Miejsce pochówku zostało nam wskazane przez mieszkańców Wilenka. W okresie powojennym groby były pod opieką miejscowej młodzieży szkolnej. Od kilku lat oznaczone były dużym głazem narzutowym. Czaszki obu mężczyzn nosiły ślady wielokrotnych pęknięć i złamań. Przy szczątkach odkryliśmy nieliczne elementy żołnierskiego ekwipunku. Nie odnaleźliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Dąbrówka Królewska, pow. grudziądzki

Dnia 6 maja 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Dąbrówka Królewska pow. grudziądzki. Na cmentarzu parafialnym odnaleźliśmy grób masowy trzech żołnierzy niemieckich poległych 3 września 1939 r., który został częściowo pokryty przez współczesne pochówki. W mogile zarejestrowaliśmy ślady trumien, które ułożono równolegle we wspólnej jamie grobowej. Zwłoki mężczyzn przed złożeniem do trumien owinięto płachtami namiotowymi (Zeltbahn 31). Przy szczątkach jednego z żołnierzy odnaleźliśmy połówkę znaku tożsamości 24 Pułku Piechoty (I. R. 24).

» więcej
 


Szabda, pow. brodnicki

Dnia 29 kwietnia 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu miejscowości Szabda, pow. brodnicki. W pobliżu oznaczonego grobu żołnierzy rosyjskich odnaleźliśmy grób masowy czterech żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Przy ich szczątkach nie zarejestrowaliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Międzyrzecz

19.04.2019 na cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich w Międzyrzeczu, odbył się uroczysty pogrzeb dwóch żołnierzy rosyjskich poległych w 1945 roku w okolicy Gorzycy w gminie Międzyrzecz. Ceremonię zorganizował szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wziął w nich udział przedstawiciel Ambasady Rosji w Polsce.

» więcej
 


Glinna, gm. Stare Czarnowo

11.04.2019 na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, w uroczystym pogrzebie pochowano ok. 1500 żołnierzy niemieckich odnalezionych w 2018 roku na terenie zachodniej Polski.

» więcej
 


Gostchorze, pow. krośnieński

Dnia 21 marca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu miejscowości Gostchorze, pow. krośnieński. Z leśnej transzei podjęliśmy rozproszone szczątki trzech żołnierzy niemieckich. W trakcie prac odnaleźliśmy także szereg przedmiotów związanych z działaniami wojennymi w 1945 r.

» więcej
 


Szarłata, gm. Osie

W środę 20 marca 2019 roku Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" przeprowadziła ekshumację szczątków żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej na terenie Nadleśnictwa Szarłata w gminie Osie, woj. kujawsko-pomorskie. Żołnierz został pochowany w pojedynczej, oznaczonej mogile, która znajdowała się na obszarze leśnym. W trakcie eksploracji grobu okazało się, że został on w okresie powojennym zniszczony i obrabowany przez tzw. "poszukiwaczy skarbów". Szczątki kostne żołnierza zostały wtórnie zdeponowane na dnie jamy grobowej bez zachowania porządku anatomicznego. Nieliczne pozostałości ekwipunku wojskowego w postaci guzików i klamr znalazły się w zasypisku grobowym. Pracownia "Pomost" serdecznie dziękuje świadkom za wskazanie lokalizacji mogiły.

» więcej
 


Włosień, pow. lubański

Dnia 14 marca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Włosień, pow. lubański. W przypałacowym parku odnaleźliśmy grób dwóch żołnierzy niemieckich. Według relacji świadków zostali oni rozstrzelani przez czerwonoarmistów po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. Miejsce ich pochówku do lat 70-tych XX w. oznaczone było drewnianym krzyżem. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy żołnierskich znaków tożsamości.

» więcej
 


Brzeźno, gm. Śliwice

We wtorek 12 marca 2019 roku przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" przeprowadzili w miejscowości Brzeźno, gm. Śliwice (woj. kujawsko-pomorskie) prace ekshumacyjne. W miejscu wskazanym przez osobę zgłaszającą natrafiono na dwa pojedyncze pochówki żołnierzy niemieckich. Według relacji pośrednich świadków, żołnierze polegli w lutym 1945 roku i zostali pochowani przez mieszkańca Brzeźna narodowości polskiej. Przy pierwszym z podjętych pochówków odnaleziono nieprzełamany żołnierski znak tożsamości. W obu grobach znajdowały się pozostałości umundurowania wojsk niemieckich w postaci guzików, haków i klamr. Wstępne oględziny wskazują, iż poległymi byli żołnierze w wieku około 20 i 30 lat.

» więcej
 


Święte, pow. świecki

Dnia 4 marca 2019 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu miejscowości Święte, pow. świecki. Z masowego grobu, odkrytego w trakcie budowy drogi ekspresowej S5, podjęliśmy szczątki 10 żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Ich zwłoki złożono w dwóch warstwach. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy żołnierskich znaków tożsamości.

» więcej
 


Wierzbowa, pow. bolesławiecki

19 grudnia 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wierzbowej, pow. bolesławiecki. Na jednej z prywatnych posesji odnaleźliśmy grób masowy, w którym pochowano 18 niemieckich żołnierzy poległych w lutym 1945 r. Na odkrytych kościach zarejestrowaliśmy liczne urazy, głównie złamania kończyn. Część czaszek nosiła ślady postrzałów wykonanych w tył głowy. Była to trzecia mogiła wojenna, jaką odnaleźliśmy na terenie Wierzbowej. W 2016 r. przy wschodnim skraju miejscowości odnaleźliśmy dwa groby masowe. W pierwszym z nich pochowano dziewięciu niemieckich żołnierzy i starszą kobietę, natomiast w drugim spoczywały szczątki kolejnych 25 żołnierzy.

» więcej
 


Miło nam poinformować, że w dniu 4 grudnia 2018 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się obrona rozprawy doktorskiej naszego kolegi Maksymiliana Frąckowiaka. Tytuł rozprawy „Niemieckie groby wojenne z II wojny światowej na terenie zachodniej Polski w perspektywie archeologiczno – ekshumacyjnej”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Danuta Minta – Tworzowska.

Obrona zakończona sukcesem. Od dzisiaj w szeregach naszej pracowni mamy doktora.

» więcej
 


Bieniów, pow. żarski

W dniach 22-23 listopada 2018 r. prowadziliśmy poszukiwania grobów wojennych w Bieniowie, pow. żarski, związanych z walkami toczącymi się o tą miejscowość w lutym 1945 r. W ich trakcie odnaleźliśmy kwaterę grobów żołnierzy Wehrmachtu, ulokowaną w pobliżu przejazdu kolejowego przy ul. Górnej. W jej obrębie znajdowały się cztery pojedyncze pochówki oraz grób masowy, w którym pochowano czterech osoby. Przy szczątkach siedmiu żołnierzy odnaleźliśmy znaki tożsamości.

» więcej

 


Zawidów, pow. zgorzelecki

Dnia 5 listopada 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Zawidowie, pow. zgorzelecki. Przy ul. Dworcowej zlokalizowaliśmy grób żołnierza niemieckiego. Według relacji mieszkańców został on zastrzelony przez żołnierzy radzieckich w październiku 1945 r. w trakcie eskortowania grupy niemieckich jeńców. Zalegające przy drodze zwłoki zostały pochowane przez Niemców mieszkających w pobliskim domu. Do lat 70-tych XX w. grób oznaczony był ziemnym kopcem, na którym stał drewniany krzyż. Na czaszce mężczyzny zarejestrowaliśmy otwór postrzałowy. Przy jego szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.

» więcej
 


Szałamaje, pow. chojnicki

Dnia 31 października 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne we wsi Szałamaje, pow. chojnicki. Z terenu miejscowej żwirowni podjęliśmy szczątki dwóch żołnierzy niemieckich. Ich grób został zniszczony w 2016 r. w trakcie pozyskiwania piasku. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Sobin

W nocy z 17 na 18 września dokonano znieważenia szczątków ludzkich i zniszczenia masowego grobu wojennego w miejscowości Sobin koło Polkowic. W miejscu tym Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” prowadziła prace sondażowo-ekshumacyjne. Sprawcy, działając z wyraźnym zamiarem zniszczenia i obrabowania wytypowanych do podjęcia pochówków, znieważyli i uszkodzili szczątki żołnierzy niemieckich poprzez ich wydobycie i rozrzucenie w terenie leśnym. Dzięki działaniom podjętym w dniu 18 września przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach udało się wytypować i zatrzymać sprawców. Usłyszeli oni zarzuty zgodnie z art. 262 Kodeksu Karnego. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” apeluje o niepodejmowanie żadnych działań poszukiwawczych i eksploracyjnych w miejscach spoczynku zmarłych. Wszystkie mogiły, w tym groby wojenne, powinny podlegać szczególnej ochronie i opiece.

» więcej
 


Szembruczek, pow. grudziądzki

Dnia 8 października 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Szembruczek, pow. grudziądzki. W narożniku dawnego cmentarza ewangelickiego zlokalizowaliśmy grób żołnierza niemieckiego. Według relacji mieszkańców wsi został on rozstrzelany przez czerwonoarmistów, a następnie pochowany przez polskich mieszkańców Szembruczka. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.

» więcej
 


Włóki, pow. bydgoski

Włóki, gmina Dobrcz, województwo kujawsko – pomorskie – w dniu dzisiejszym odbył się uroczysty pogrzeb szczątków czterech żołnierzy polskich, którzy zginęli w bitwie pod Włókami z wojskami niemieckimi w dniu 3.09.1939. Żołnierzy tych ekshumowaliśmy na początku lipca br. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Wojewody, Urzędu Gminy Dobrcz, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy gminy.

» więcej
 


Skierniewice – cmentarz Strzelba

5 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Skierniewicach. Z terenu nieczynnego cmentarza wielowyznaniowego Strzelba podjęliśmy szczątki Kazimierza i Franciszka Żuchowskich. Mężczyźni ci zmarli w 1941 r. w wyniku ciężkiego pobicia przez Niemców. W ekshumacji uczestniczyła rodzina ofiar, w tym wnuk Kazimierza Żuchowskiego. Szczątki braci znajdą miejsce ostatecznego spoczynku w grobowcu rodzinnym w woj. kujawsko-pomorskim.

» więcej


Glinna, gm. Stare Czarnowo

18.04.2018. W uroczystym pogrzebie na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, pochowaliśmy szczątki 1344 żołnierzy niemieckich oraz cywilów - ofiary obozów pracy. Miejsca odnalezienia znajdowały się na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. W uroczystościach wzięli udział żołnierze polscy oraz niemieccy a także konsul generalny Niemiec z Gdańska.

» więcej
 


 

 

 

Copyright: Stowarzyszenie Pomost, kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione

www.pomost.net.pl

projekt: fryga.com