Kontakt:

Stowarzyszenie Pomost
ul. Kłuszyńska 20/26
60-136 Poznań
tel. 061 861 92 75

 

Tomasz Czabański

prezes

tel. 601 469 494

 

Maksymilian Frąckowiak

archeolog

tel. 667 609 494

 

Adam Białas

kierownik robót

tel. 603 609 494

 

Paweł Łagódka

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Południową

tel. 695 938 931

 

Przemysław Pasternak

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Wschodnią

tel. 663 717 571, 603 098 424

 

 

 

Aktualności

Gola, pow. lubiński

Dnia 31 lipca 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Goli, pow. lubiński. Z leśnego grobu podjęliśmy szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. Za pomoc w lokalizacji mogiły serdecznie dziękujemy członkom Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Schron 560 z Nowej Soli.

» więcej
 


Kulów, pow. głogowski

Dnia 30 lipca 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Kulowa, pow. głogowski. Z leśnego grobu podjęliśmy szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. Odnaleziony wewnątrz wykopu radziecki granat ręczny oraz radziecką i niemiecką amunicję strzelecką zabezpieczyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Za pomoc w lokalizacji mogiły serdecznie dziękujemy członkom Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Schron 560 z Nowej Soli.

» więcej
 


Gromadka, pow. bolesławiecki

26 lipca 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Gromadce, pow. bolesławiecki. Wśród wiejskich zabudowań zlokalizowaliśmy grób masowy, w którym w 1945 r. pochowano trzech żołnierzy Luftwaffe. Według relacji mieszkańców we wskazanym miejscu, w okresie powojennym, widoczne były niewielkie ziemne kopce z drewnianymi krzyżami, na których wisiały żołnierskie hełmy. W grobie odnaleźliśmy jeden nieprzełamany znak tożsamości.

» więcej
 


Włóki, pow. bydgoski

Włóki, gmina Dobrcz, województwo kujawsko – pomorskie – w dniu dzisiejszym odbył się uroczysty pogrzeb szczątków czterech żołnierzy polskich, którzy zginęli w bitwie pod Włókami z wojskami niemieckimi w dniu 3.09.1939. Żołnierzy tych ekshumowaliśmy na początku lipca br. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Wojewody, Urzędu Gminy Dobrcz, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy gminy.

» więcej
 


Poznań, ul. Wyspiańskiego

18 lipca 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne przy ul. Wyspiańskiego w Poznaniu. We wrześniu 2017 r. w wykopie liniowym pod instalacje gazową natrafiono tam na ludzkie szczątki. Wraz z przedstawicielami poznańskiej policji, prokuratury i medycyny sądowej udało się potwierdzić, iż w miejscu tym znajduje się grób masowy żołnierzy niemieckich z 1945 r.

Z mogiły o wymiarach 3 m x 3,5 m podjęliśmy szczątki 68 osób, które pochowano w trzech warstwach. Według relacji świadków w grobie tym pochowano żołnierzy niemieckich, których zwłoki zalegały po zakończeniu walk o miasto na terenie całej dzielnicy Łazarz.

» więcej
 


Sieroszowice, pow. ostrowski

14 lipca 2018 roku prowadziliśmy prace na byłym cmentarzu ewangelickim, dzisiaj parku w miejscowości Sieroszewice powiat ostrowski. Podczas prac odnaleziono szczątki 21 żołnierzy niemieckich poległych i rozstrzelanych w Sieroszewicach i Wtórku w styczniu 1945 roku. Przy szczątkach znaleziono pięć nieprzełamanych nieśmiertelników.

» więcej
 


Gęstowice, pow. krośnieński

12 lipca 2018 r. przeprowadziliśmy ekshumacje szczątków czterech żołnierzy niemieckich w pobliżu Gęstowic, pow. krośnieński. Ich grób znajdował się na obszarze niewielkiego leśnego wyrobiska. Wszystkich żołnierzy pochowano ze znakami tożsamości.

» więcej
 


Nowy Dworek, pow. świebodziński

11 lipca 2018 r. prowadziliśmy prac ekshumacyjne w Nowym Dworku, pow. świebodziński. Na podwórzu jednego z wiejskich gospodarstw znajdował się grób niemieckiego właściciela posesji. Według relacji mieszkańców Nowego Dworku mężczyzna ten otworzył ogień z broni myśliwskiej do wkraczających do wsi żołnierzy radzieckich, którzy następnie go zastrzelili.

» więcej
 


Włóki

W dniu 09.07.2018., z terenu budowy drogi S-5 odcinka Dworzysko-Aleksandrowo w pobliżu powstającego obiektu WD2-5 w obrębie Trzeciewiec w pobliżu miejscowości Włóki, w oparciu o stosowne zezwolenie IPN podjęliśmy zeszkieletowane zwłoki należące do czterech żołnierzy polskich, którzy polegli  broniąc swojego kraju przed najazdem wojsk niemieckich.

Żołnierze ci najprawdopodobniej wchodzili w skład II batalionu 23 Pułku Piechoty z Włodzimierza Wołyńskiego, wchodzącego w skład Armii Pomorze. Zginęli najprawdopodobniej 3 września 1939, w walce na odcinku przed wsią Włóki. 

Wojska niemieckie atakujące od rana, do godziny 16 nie zdołały przerwać polskiej linii obrony, jednak na odcinku 23 PP ok. 90 żołnierzy zginęło a ok. 300 zostało rannych. Niemcy zagrozili oskrzydleniem polskich obrońców nadchodząc z lewej flanki, spowodowało to wydanie rozkazu do odwrotu na południe. Wówczas jeden z żołnierzy, uzbrojony w karabin maszynowy zajął stanowisko na drzewie i osłaniał ogniem odwrót towarzyszy. Wykonał swoje zadanie przypłacając je życiem. Biorąc pod uwagę lokalizację grobu wysuniętą w stosunku do zabudowań wsi, istnieje pewna szansa, że zwłoki i tego żołnierza spoczywały w tym grobie.

W grobie zarejestrowaliśmy zaledwie pojedyncze elementy oporządzenia żołnierskiego - m.in. ładownice, pas, pochwę bagnetu, fragmenty hełmu, guziki oraz nieliczne przedmioty osobiste, ponadto granat obronny i kilka sztuk amunicji karabinowej. Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone przez policję. Obrażenia i fragmentacja zwłok wskazywała na śmierć gwałtowną, natomiast pochówek sprawiał wrażenie wykonanego naprędce. Przy szczątkach natomiast nie znajdowały się nieśmiertelniki ani jakiekolwiek przedmioty pozwalające na indywidualną indentyfikację.

Szczątki doczesne tych żołnierzy spoczną na właściwym cmentarzu wojennym, najprawdopodobniej dołączając do swoich towarzyszy broni na pobliskim cmentarzu we wsi Włóki. Dziękujemy pracownikom firmy Impresa Pizzarotti & C.SpA i podmiotów towarzyszących za współpracę przy ekshumacji grobu. 

» więcej
 


Wrocław, al. Kasprowicza

W dniach 4-5 lipca 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjnie we Wrocławiu – Karłowicach. Na cmentarzu przy kościele św. Antoniego przy al. Kasprowicza zlokalizowaliśmy trzyrzędową kwaterę żołnierzy niemieckich poległych w walkach o Festung Breslau. Z jej obszaru podjęliśmy szczątki 23 żołnierzy Wehrmachtu i Volkssturmu poległych w marcu i kwietniu 1945 r. Za pomoc w pracach chcielibyśmy serdecznie podziękować braciom i klerykom z Zakonu Braci Mniejszych.

» więcej
 


Królów, pow. żarski

28 czerwca 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Królowa, pow. żarski. W lesie na wschód od miejscowości w 1945 r. pochowano starszą kobietę. Zarejestrowany układ szczątków sugerował, iż najprawdopodobniej zginęła ona od wybuchu. W grobie pochowano bowiem zwłoki w kilku fragmentach. Osobno złożono m. in. oderwaną nogę i rękę. Przy szczątkach odnaleźliśmy nieliczne przedmioty, m. in. złote kolczyki, guziki z tworzywa sztucznego oraz jeden skórzany damski but. Mogiłą od 1950 r. opiekował się jeden z mieszkańców Królowa.

» więcej
 


Tworzymirki, pow. milicki

9 czerwca 2018 roku prowadziliśmy prace w miejscowości Tworzymirki w powiecie milickim. Odnaleziono szczątki 12 żołnierzy niemieckich pochowanych na skraju lasu obok cmentarza ewangelickiego. Pozostali za frontem i próbowali przedostać się do Milicza. Po noclegu w wiosce zostali dostrzeżeni przez Rosjan na polu za wioską i zastrzeleni. Pochowani przez pozostałych w wiosce 2 Niemców. W okresie powojennym mogiła rozkopana przez miejscową ludność. W związku z tym szkielety niekompletne, a kości pojawiały się  na całej głębokości mogiły poczynając od ściółki. Odnaleziono cztery nieśmiertelniki. Jeden z nieśmiertelników (połówka)znaleziony w ściółce. Oprócz tego w ściółce sporo guzików i łusek.

» więcej
 


Mierczyce, pow. jaworski

W dniach 24-25 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Mierczycach, pow. jaworski. Podstawą ich rozpoczęcia były informacje odnalezione w Archiwum Państwowym w Legnicy. Zgodnie z ich treścią w pobliżu dawnego przejazdu kolejowego, w trzech grobach masowych, pochowano Niemców poległych w czasie działań wojennych w 1945 r. We wskazanym miejscu odnaleźliśmy szczątki 21 osób, w większości kobiet, które pochowano w trzech równoległych rzędach. W grobie odkryliśmy nieliczne przedmioty, głównie guziki, niemieckie monety oraz kobiece ozdoby, jak również Brązowy Krzyż Matki (Mutterkreuz) przyznawany kobietom za urodzenie 4-5 dzieci.

» więcej
 


Lubikowo, pow. międzyrzecki

23 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w pobliżu Lubikowa, pow. międzyrzecki. W lesie na wschód od miejscowości zlokalizowaliśmy grób żołnierza niemieckiego poległego w styczniu 1945 r. Przy jego szczątkach odnaleźliśmy nieprzełamany znak tożsamości 2. Zapasowego Batalionu Grenadierów. Żołnierza pochowano z karabinem Mauser, który został zabezpieczony przez miejscową policję.

» więcej
 


Świebodzice, pow. świdnicki

22 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Świebodzicach, pow. świdnicki. Na obszarze dzielnicy Pełcznica zlokalizowaliśmy grób żołnierza niemieckiego poległego w1945 r.. Według relacji dawnych i obecnych mieszkańców miejscowości został on rozstrzelany przez czerwonoarmistów. Jego grób pierwotnie oznaczony był drewnianym krzyżem z tabliczką z napisem „Josef Grimm aus Wien”. Na krzyżu osadzony był żołnierski hełm. Dane personalne żołnierza potwierdził także odnaleziony przy szczątkach sygnet z inicjałami „J G”. Ponadto w grobie odkryliśmy m. in. pas z klamrą Wehrmachtu, puszkę z maską przeciwgazową oraz bagnet. Nie odnaleźliśmy żołnierskiego znaku tożsamości. Za pomoc przy pracach chcielibyśmy podziękować firmie Jumar z Dzierżoniowa oraz pracownikom instytucji samorządowych w Świebodzicach.

» więcej
 


Kuźnica Trzcińska, pow. kępiński

18 maja prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Kuźnicy Trzcińskiej, pow. kępiński. Na łące w pobliżu wiejskich zabudowań odnaleźliśmy masowy grób, w którym w styczniu 1945 r. pochowano siedmiu niemieckich żołnierzy. Według relacji mieszkańców miejscowości mężczyźni zostali schwytani przez czerwonoarmistów, którzy rozkazali im wykopać sobie grób. Następnie zostali przez nich rozstrzelani. Mężczyzn pochowano bez butów i mundurów. Przy szczątkach odnaleźliśmy pięć nieprzełamanych znaków tożsamości.

» więcej
 


Paliwodzizna w powiecie golubsko-dobrzyńskim.

Żołnierz niemiecki zabity przez Sowietów zimą 1945 roku w jednym z gospodarstw kolonii wsi Odłogi i pochowany w oznaczonym grobie w lesie na terenie dzisiejszego obrębu Paliwodzizna w pow. golubsko-dobrzyńskim - takie informacje przekazano nam podczas wizji lokalnej. 10 maja 2018 otworzyliśmy grób i stwierdziliśmy spoczywające w nim zeszkieletowane zwłoki żołnierza, spoczywające na niedużej głębokości, pochowane w hełmie lecz bez zewnętrznego umundurowania i obuwia. Oprócz widocznego hełmu typu M40 w jamie grobowej ujawniliśmy łuski do karabinu Mauser przedwojennej produkcji polskiej i typowy niemiecki wojskowy guzik bieliźniany - brak znaku tożsamości i jakichkolwiek osobistych przedmiotów uniemożliwia indywidualną identyfikację zwłok.

» więcej
 


Małe Gacno w powiecie tucholskim.

Czterech żołnierzy niemieckich - zgodnie z lokalnym przekazem ustnym - pochowanych zostało w roku 1945 w grobie masowym na skraju wsi Małe Gacno w gminie Cekcyn w województwie kujawsko-pomorskim. 8 maja 2018 przeprowadziliśmy ekshumację tego grobu, ustaliliśmy też, że szczątki należą do żołnierzy niemieckich wojsk lądowych, poległych najprawdopodobniej podczas odwrotu załogi kotła toruńskiego lub w czasie potyczek z Armią Czerwoną podczas przedzierania się na zachód. Wszyscy zabici byli mężczyznami w wieku nie więcej niż 40 lat. Zostali pochowani w bardzo wąskim grobie i ułożeni stycznie do siebie. Przy zwłokach zarejestrowaliśmy jedynie drobne przedmioty, takie jak guziki mundurowe niemieckich wojsk lądowych, drobne elementy wyposażenia i jedyny przedmiot osobisty - niewielki sygnet żołnierski. Brak było natomiast pozostałego wojskowego wyposażenia, od butów zaczynając, na znakach tożsamości kończąc. Zgodnie z wolą lokalnej społeczności po wykonanej ekshumacji teren zniwelowano, likwidując nagrobek ziemny.

» więcej
 


Skierniewice – cmentarz Strzelba

5 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Skierniewicach. Z terenu nieczynnego cmentarza wielowyznaniowego Strzelba podjęliśmy szczątki Kazimierza i Franciszka Żuchowskich. Mężczyźni ci zmarli w 1941 r. w wyniku ciężkiego pobicia przez Niemców. W ekshumacji uczestniczyła rodzina ofiar, w tym wnuk Kazimierza Żuchowskiego. Szczątki braci znajdą miejsce ostatecznego spoczynku w grobowcu rodzinnym w woj. kujawsko-pomorskim.

» więcej


Pisarzowice, gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski

28.04.2018 prowadziliśmy prace związane z ekshumacją grobu wojennego na starym cmentarzu. W rezultacie w masowej mogile odnaleziono szczątki 21 żołnierzy. Wśród nich pochowany był też 18 letni Walter Kleber, którego brat poszukiwał od wielu lat. W pracach uczestniczyła rodzina Waltera Klebera oraz ich przyjaciele z Holandii. Niestety przy poległych nie odnaleziono nieśmiertelników. Odnaleziono natomiast trzy puste etui po nieśmiertelnikach co może świadczyć o ich zabraniu podczas pochówku w 1945 roku.

» więcej
 


Świnków, powiat krotoszyński

21.04.2018 prowadziliśmy prace ekshumacyjne na grobie dwóch żołnierzy niemieckich. Grób bardzo długo był oznakowany. Wg. przekazu ojca właściciela łąki jeden z żołnierzy starszy wiekiem ukrywał się w jednym z gospodarstw w Świnkowie. Znaleziony przez Rosjan został przez nich zastrzelony obok domu. Drugi, bardzo młody został zastrzelony podczas ucieczki. W trakcie prac, przy szczątkach odnaleziono dwie połówki nieśmiertelnika. Jedna nieczytelna, druga należała do żołnierza Kriegsmarine.

» więcej
 


Glinna, gm. Stare Czarnowo

18.04.2018. W uroczystym pogrzebie na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, pochowaliśmy szczątki 1344 żołnierzy niemieckich oraz cywilów - ofiary obozów pracy. Miejsca odnalezienia znajdowały się na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. W uroczystościach wzięli udział żołnierze polscy oraz niemieccy a także konsul generalny Niemiec z Gdańska.

» więcej
 


Poznań, ul. Dymka

11 kwietnia 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne przy ul. Dymka 220 w Poznaniu. W miejscu tym, w marcu 2018 r., w trakcie prac budowlanych ujawniono masowy grób. Wezwani na miejsce przedstawiciele prokuratury zabezpieczyli wówczas szczątki należące do sześciu osób. Przeprowadzone przez naszą Pracownię oględziny zniszczonego fragmentu mogiły wykazały, iż pochowano w niej żołnierzy niemieckich.

W trakcie prac ujawniono szczątki kolejnych 18 żołnierzy. Ich zwłoki pogrzebano w zastanym obiekcie ziemnym – najprawdopodobniej okopie lub leju. Wszystkich mężczyzn pochowano bez butów. Przy ich szczątkach zarejestrowaliśmy nieliczne elementy żołnierskiego ekwipunku, głównie guziki mundurowe. Nie odnaleźliśmy żadnych żołnierskich znaków tożsamości.

Odnaleziony grób związany jest z bitwą o Poznań, która toczyła się w styczniu i lutym 1945 r.. Przy obecnej ul. Dymka, między 7 a 9 lutego, toczyły się zacięte walki o zdobycie bronionego przez wojska niemieckie tzw. „Pododcinka II” dowodzonego przez majora Friedricha Pfläginga. W okolicy dzisiejszych ulic: Dymka, Piwnej i Browarnej znajdowała się granica obszarów operacyjnych dwóch batalionów dowodzonych przez kapitana Augusta Kocha oraz kapitana Petera v.d. Driescha. W skład tych jednostek wchodzili w zdecydowanej większości żołnierze Volkssturmu. 9 lutego wojska radzieckie przystąpiły do ataku, którego celem miało być przełamanie owej linii obrony. W 1954 r. podporucznik Wehrmachtu Karl Lang, w sprawozdaniu dla Niemieckiego Czerwonego Krzyża, wspominał, iż batalion v.d. Driescha bronił się przed wtargnięciem Armii Czerwonej na ul. Maltańską – dzisiaj częściowo ul. Dymka. Od postrzału w głowę zginął wtedy dowódca jednej z kompanii.

» więcej
 


 

ARCHIWUM:

---

2017

2016

2015

2014

2013

2012 - 2009

 

 

Copyright: Stowarzyszenie Pomost, kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione

www.pomost.net.pl

projekt: fryga.com