Kontakt:

Stowarzyszenie Pomost
ul. Kłuszyńska 20/26
60-136 Poznań
tel. 061 861 92 75

 

Tomasz Czabański

prezes

tel. 601 469 494

 

Maksymilian Frąckowiak

archeolog

tel. 667 609 494

 

Adam Białas

kierownik robót

tel. 603 609 494

 

Paweł Łagódka

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Południową

tel. 695 938 931

 

Przemysław Pasternak

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Wschodnią

tel. 663 717 571, 603 098 424

 

 

 

Aktualności

Kuźnica Trzcińska, pow. kępiński

18 maja prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Kuźnicy Trzcińskiej, pow. kępiński. Na łące w pobliżu wiejskich zabudowań odnaleźliśmy masowy grób, w którym w styczniu 1945 r. pochowano siedmiu niemieckich żołnierzy. Według relacji mieszkańców miejscowości mężczyźni zostali schwytani przez czerwonoarmistów, którzy rozkazali im wykopać sobie grób. Następnie zostali przez nich rozstrzelani. Mężczyzn pochowano bez butów i mundurów. Przy szczątkach odnaleźliśmy pięć nieprzełamanych znaków tożsamości.

» więcej
 


Paliwodzizna w powiecie golubsko-dobrzyńskim.

Żołnierz niemiecki zabity przez Sowietów zimą 1945 roku w jednym z gospodarstw kolonii wsi Odłogi i pochowany w oznaczonym grobie w lesie na terenie dzisiejszego obrębu Paliwodzizna w pow. golubsko-dobrzyńskim - takie informacje przekazano nam podczas wizji lokalnej. 10 maja 2018 otworzyliśmy grób i stwierdziliśmy spoczywające w nim zeszkieletowane zwłoki żołnierza, spoczywające na niedużej głębokości, pochowane w hełmie lecz bez zewnętrznego umundurowania i obuwia. Oprócz widocznego hełmu typu M40 w jamie grobowej ujawniliśmy łuski do karabinu Mauser przedwojennej produkcji polskiej i typowy niemiecki wojskowy guzik bieliźniany - brak znaku tożsamości i jakichkolwiek osobistych przedmiotów uniemożliwia indywidualną identyfikację zwłok.

» więcej
 


Małe Gacno w powiecie tucholskim.

Czterech żołnierzy niemieckich - zgodnie z lokalnym przekazem ustnym - pochowanych zostało w roku 1945 w grobie masowym na skraju wsi Małe Gacno w gminie Cekcyn w województwie kujawsko-pomorskim. 8 maja 2018 przeprowadziliśmy ekshumację tego grobu, ustaliliśmy też, że szczątki należą do żołnierzy niemieckich wojsk lądowych, poległych najprawdopodobniej podczas odwrotu załogi kotła toruńskiego lub w czasie potyczek z Armią Czerwoną podczas przedzierania się na zachód. Wszyscy zabici byli mężczyznami w wieku nie więcej niż 40 lat. Zostali pochowani w bardzo wąskim grobie i ułożeni stycznie do siebie. Przy zwłokach zarejestrowaliśmy jedynie drobne przedmioty, takie jak guziki mundurowe niemieckich wojsk lądowych, drobne elementy wyposażenia i jedyny przedmiot osobisty - niewielki sygnet żołnierski. Brak było natomiast pozostałego wojskowego wyposażenia, od butów zaczynając, na znakach tożsamości kończąc. Zgodnie z wolą lokalnej społeczności po wykonanej ekshumacji teren zniwelowano, likwidując nagrobek ziemny.

» więcej
 


Pisarzowice, gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski

28.04.2018 prowadziliśmy prace związane z ekshumacją grobu wojennego na starym cmentarzu. W rezultacie w masowej mogile odnaleziono szczątki 21 żołnierzy. Wśród nich pochowany był też 18 letni Walter Kleber, którego brat poszukiwał od wielu lat. W pracach uczestniczyła rodzina Waltera Klebera oraz ich przyjaciele z Holandii. Niestety przy poległych nie odnaleziono nieśmiertelników. Odnaleziono natomiast trzy puste etui po nieśmiertelnikach co może świadczyć o ich zabraniu podczas pochówku w 1945 roku.

» więcej
 


Świnków, powiat krotoszyński

21.04.2018 prowadziliśmy prace ekshumacyjne na grobie dwóch żołnierzy niemieckich. Grób bardzo długo był oznakowany. Wg. przekazu ojca właściciela łąki jeden z żołnierzy starszy wiekiem ukrywał się w jednym z gospodarstw w Świnkowie. Znaleziony przez Rosjan został przez nich zastrzelony obok domu. Drugi, bardzo młody został zastrzelony podczas ucieczki. W trakcie prac, przy szczątkach odnaleziono dwie połówki nieśmiertelnika. Jedna nieczytelna, druga należała do żołnierza Kriegsmarine.

» więcej
 


Glinna, gm. Stare Czarnowo

18.04.2018. W uroczystym pogrzebie na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, pochowaliśmy szczątki 1344 żołnierzy niemieckich oraz cywilów - ofiary obozów pracy. Miejsca odnalezienia znajdowały się na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. W uroczystościach wzięli udział żołnierze polscy oraz niemieccy a także konsul generalny Niemiec z Gdańska.

» więcej
 


Poznań, ul. Dymka

11 kwietnia 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne przy ul. Dymka 220 w Poznaniu. W miejscu tym, w marcu 2018 r., w trakcie prac budowlanych ujawniono masowy grób. Wezwani na miejsce przedstawiciele prokuratury zabezpieczyli wówczas szczątki należące do sześciu osób. Przeprowadzone przez naszą Pracownię oględziny zniszczonego fragmentu mogiły wykazały, iż pochowano w niej żołnierzy niemieckich.

W trakcie prac ujawniono szczątki kolejnych 18 żołnierzy. Ich zwłoki pogrzebano w zastanym obiekcie ziemnym – najprawdopodobniej okopie lub leju. Wszystkich mężczyzn pochowano bez butów. Przy ich szczątkach zarejestrowaliśmy nieliczne elementy żołnierskiego ekwipunku, głównie guziki mundurowe. Nie odnaleźliśmy żadnych żołnierskich znaków tożsamości.

Odnaleziony grób związany jest z bitwą o Poznań, która toczyła się w styczniu i lutym 1945 r.. Przy obecnej ul. Dymka, między 7 a 9 lutego, toczyły się zacięte walki o zdobycie bronionego przez wojska niemieckie tzw. „Pododcinka II” dowodzonego przez majora Friedricha Pfläginga. W okolicy dzisiejszych ulic: Dymka, Piwnej i Browarnej znajdowała się granica obszarów operacyjnych dwóch batalionów dowodzonych przez kapitana Augusta Kocha oraz kapitana Petera v.d. Driescha. W skład tych jednostek wchodzili w zdecydowanej większości żołnierze Volkssturmu. 9 lutego wojska radzieckie przystąpiły do ataku, którego celem miało być przełamanie owej linii obrony. W 1954 r. podporucznik Wehrmachtu Karl Lang, w sprawozdaniu dla Niemieckiego Czerwonego Krzyża, wspominał, iż batalion v.d. Driescha bronił się przed wtargnięciem Armii Czerwonej na ul. Maltańską – dzisiaj częściowo ul. Dymka. Od postrzału w głowę zginął wtedy dowódca jednej z kompanii.

» więcej
 


Skierniewice – cmentarz Strzelba

5 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Skierniewicach. Z terenu nieczynnego cmentarza wielowyznaniowego Strzelba podjęliśmy szczątki Kazimierza i Franciszka Żuchowskich. Mężczyźni ci zmarli w 1941 r. w wyniku ciężkiego pobicia przez Niemców. W ekshumacji uczestniczyła rodzina ofiar, w tym wnuk Kazimierza Żuchowskiego. Szczątki braci znajdą miejsce ostatecznego spoczynku w grobowcu rodzinnym w woj. kujawsko-pomorskim.

» więcej
 


 

ARCHIWUM:

---

2017

2016

2015

2014

2013

2012 - 2009

 

 

Copyright: Stowarzyszenie Pomost, kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione

www.pomost.net.pl

projekt: fryga.com