Kontakt:

Stowarzyszenie Pomost
ul. Kłuszyńska 20/26
60-136 Poznań
tel. 061 861 92 75

 

Tomasz Czabański

prezes

tel. 601 469 494

 

dr Maksymilian Frąckowiak

archeolog

tel. 667 609 494

 

Adam Białas

kierownik robót

tel. 603 609 494

 

Paweł Łagódka

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Południową

tel. 695 938 931

 

Przemysław Pasternak

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Wschodnią

tel. 663 717 571, 603 098 424

 

 

 

Aktualności

Wierzbowa, pow. bolesławiecki

19 grudnia 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wierzbowej, pow. bolesławiecki. Na jednej z prywatnych posesji odnaleźliśmy grób masowy, w którym pochowano 18 niemieckich żołnierzy poległych w lutym 1945 r. Na odkrytych kościach zarejestrowaliśmy liczne urazy, głównie złamania kończyn. Część czaszek nosiła ślady postrzałów wykonanych w tył głowy. Była to trzecia mogiła wojenna, jaką odnaleźliśmy na terenie Wierzbowej. W 2016 r. przy wschodnim skraju miejscowości odnaleźliśmy dwa groby masowe. W pierwszym z nich pochowano dziewięciu niemieckich żołnierzy i starszą kobietę, natomiast w drugim spoczywały szczątki kolejnych 25 żołnierzy.

» więcej
 


Miło nam poinformować, że w dniu 4 grudnia 2018 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się obrona rozprawy doktorskiej naszego kolegi Maksymiliana Frąckowiaka. Tytuł rozprawy „Niemieckie groby wojenne z II wojny światowej na terenie zachodniej Polski w perspektywie archeologiczno – ekshumacyjnej”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Danuta Minta – Tworzowska.

Obrona zakończona sukcesem. Od dzisiaj w szeregach naszej pracowni mamy doktora.

» więcej
 


Bieniów, pow. żarski

W dniach 22-23 listopada 2018 r. prowadziliśmy poszukiwania grobów wojennych w Bieniowie, pow. żarski, związanych z walkami toczącymi się o tą miejscowość w lutym 1945 r. W ich trakcie odnaleźliśmy kwaterę grobów żołnierzy Wehrmachtu, ulokowaną w pobliżu przejazdu kolejowego przy ul. Górnej. W jej obrębie znajdowały się cztery pojedyncze pochówki oraz grób masowy, w którym pochowano czterech osoby. Przy szczątkach siedmiu żołnierzy odnaleźliśmy znaki tożsamości.

» więcej

 


Zawidów, pow. zgorzelecki

Dnia 5 listopada 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Zawidowie, pow. zgorzelecki. Przy ul. Dworcowej zlokalizowaliśmy grób żołnierza niemieckiego. Według relacji mieszkańców został on zastrzelony przez żołnierzy radzieckich w październiku 1945 r. w trakcie eskortowania grupy niemieckich jeńców. Zalegające przy drodze zwłoki zostały pochowane przez Niemców mieszkających w pobliskim domu. Do lat 70-tych XX w. grób oznaczony był ziemnym kopcem, na którym stał drewniany krzyż. Na czaszce mężczyzny zarejestrowaliśmy otwór postrzałowy. Przy jego szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.

» więcej
 


Szałamaje, pow. chojnicki

Dnia 31 października 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne we wsi Szałamaje, pow. chojnicki. Z terenu miejscowej żwirowni podjęliśmy szczątki dwóch żołnierzy niemieckich. Ich grób został zniszczony w 2016 r. w trakcie pozyskiwania piasku. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy znaków tożsamości.

» więcej
 


Sobin

W nocy z 17 na 18 września dokonano znieważenia szczątków ludzkich i zniszczenia masowego grobu wojennego w miejscowości Sobin koło Polkowic. W miejscu tym Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” prowadziła prace sondażowo-ekshumacyjne. Sprawcy, działając z wyraźnym zamiarem zniszczenia i obrabowania wytypowanych do podjęcia pochówków, znieważyli i uszkodzili szczątki żołnierzy niemieckich poprzez ich wydobycie i rozrzucenie w terenie leśnym. Dzięki działaniom podjętym w dniu 18 września przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach udało się wytypować i zatrzymać sprawców. Usłyszeli oni zarzuty zgodnie z art. 262 Kodeksu Karnego. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” apeluje o niepodejmowanie żadnych działań poszukiwawczych i eksploracyjnych w miejscach spoczynku zmarłych. Wszystkie mogiły, w tym groby wojenne, powinny podlegać szczególnej ochronie i opiece.

» więcej
 


Szembruczek, pow. grudziądzki

Dnia 8 października 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Szembruczek, pow. grudziądzki. W narożniku dawnego cmentarza ewangelickiego zlokalizowaliśmy grób żołnierza niemieckiego. Według relacji mieszkańców wsi został on rozstrzelany przez czerwonoarmistów, a następnie pochowany przez polskich mieszkańców Szembruczka. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.

» więcej
 


Włóki, pow. bydgoski

Włóki, gmina Dobrcz, województwo kujawsko – pomorskie – w dniu dzisiejszym odbył się uroczysty pogrzeb szczątków czterech żołnierzy polskich, którzy zginęli w bitwie pod Włókami z wojskami niemieckimi w dniu 3.09.1939. Żołnierzy tych ekshumowaliśmy na początku lipca br. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Wojewody, Urzędu Gminy Dobrcz, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy gminy.

» więcej
 


Skierniewice – cmentarz Strzelba

5 maja 2018 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Skierniewicach. Z terenu nieczynnego cmentarza wielowyznaniowego Strzelba podjęliśmy szczątki Kazimierza i Franciszka Żuchowskich. Mężczyźni ci zmarli w 1941 r. w wyniku ciężkiego pobicia przez Niemców. W ekshumacji uczestniczyła rodzina ofiar, w tym wnuk Kazimierza Żuchowskiego. Szczątki braci znajdą miejsce ostatecznego spoczynku w grobowcu rodzinnym w woj. kujawsko-pomorskim.

» więcej


Glinna, gm. Stare Czarnowo

18.04.2018. W uroczystym pogrzebie na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, pochowaliśmy szczątki 1344 żołnierzy niemieckich oraz cywilów - ofiary obozów pracy. Miejsca odnalezienia znajdowały się na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. W uroczystościach wzięli udział żołnierze polscy oraz niemieccy a także konsul generalny Niemiec z Gdańska.

» więcej
 


 

 

 

Copyright: Stowarzyszenie Pomost, kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione

www.pomost.net.pl

projekt: fryga.com