logomenu
foto
21 maja 2021
---
Wieloetapowe prace w Prószkowie
woj. opolskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Dnia 21 maja 2021 r. zakończyliśmy wieloetapowe prace ekshumacyjne w Prószkowie, pow. opolski (woj. opolskie).

Z terenu cmentarza parafialnego podjęliśmy szczątki 59 żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Zlokalizowane groby stanowiły pochówki pojedyncze i podwójne. Tworzyły one dwurzędową kwaterę wojenną na terenie części cmentarza przeznaczonej dla pensjonariuszy Przytułku Św. Józefa, a od 1952 r. Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie. Przy szczątkach żołnierzy odnaleźliśmy liczne znaki tożsamości. Odkryte w trakcie prac elementy broni i amunicja zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, a następnie podjęte przez Patrol Saperski z Brzegu.

Za pomoc i współpracę chcielibyśmy szczególnie podziękować Panu Michałowi Kmiotkowi z zakładu pogrzebowego, który dokonał odkrycia i zgłoszenia mogiły, pracownikom DPS Prószków oraz zainteresowanym naszymi pracami mieszkańcom miasta.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link