logomenu
foto
20 października 2021
---
Wrocławski Las Mokrzański
woj. dolnośląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Wrocławski Las Mokrzański to ponad 500-hektarowy kompleks leśny, pozostający w zarządzie Lasów Państwowych, największy z lasów leżących na terenie miasta Wrocław. Pracownia Pomost została powiadomiona o znajdującym się w tym lesie grobie żołnierza lub żołnierzy niemieckich. Po zbadaniu sprawy i dokonaniu niezbędnych formalności dnia 20 października 2021 roku przeprowadziliśmy prace sondażowe i ekshumacyjne na tejże mogile.

Mogiła ta przetrwała długie lata w pamięci lokalnej społeczności, a dzięki jej staraniom - również w terenie. Przez leśników z Nadleśnictwa Miękinia oznaczona została krzyżem brzozowym i ogrodzona, a w bezpośredniej jej bliskości pobliscy mieszkańcy ustawili ławkę, mogącą służyć tak odpoczynkowi jak refleksji.

Po otwarciu grobu, w wykopie ujawniono szczątki należące do aż pięciu żołnierzy niemieckich, pochowanych tam w stosunkowo ciasnej jamie grobowej. Sposób ułożenia szczątków nasuwa przypuszczenia, że zwłoki chowane mogły być jeszcze w okresie zimowym, zebrane z okolicy celem pochowania w tym właśnie jednym miejscu. Na szkieletach nie zarejestrowano żadnych obrażeń mogących wskazywać na przyczynę i mechanizm zgonu.

Przy szczątkach - oprócz licznych guzików mundurowych różnego rodzaju - znajdował się jeden nieprzełamany nieśmiertelnik (po czym należy wnioskować, że śmierć właściciela najprawdopodobniej nie została nigdzie odnotowana i żołnierz ten wciąż figuruje w ewidencji jako zaginiony), kolejny nieśmiertelnik przełamany, a także drobne przedmioty osobiste tak powtarzalne jak zapalniczka benzynowa, jak i unikalne jak sygnet z inicjałami właściciela, a także te mogące pełnić rolę amuletów - m. in. pamiątkę wykonaną z plastiku w kształcie podkowy sygnowaną ZOO Breslau.

W przyszłości zostaną przeprowadzone kolejne prace w Lesie Mokrzańskim oraz w okolicy, mające na celu zbadanie kolejnych miejsc, co do których istnieje podejrzenie, że mogą znajdować się tam groby wojenne. Ziemny nagrobek wraz z krzyżem i ogrodzeniem został po wykonaniu prac odtworzony, by miejsce to nadal sprzyjało zadumie.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link