logomenu
foto
6 kwietnia 2022
---
Prace ekshumacyjne w Brzegu Dolnym
woj. dolnośląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Dnia 6 kwietnia 2022 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Brzegu Dolnym, pow. wołowski (woj. dolnośląskie). W pobliżu przydrożnej kapliczki przy Alejach Jerozolimskich znajdował się zapomniany grób. W jego wnętrzu odkryliśmy pochówek trzech żołnierzy Wehrmachtu poległych w 1945 r. Przy ich szczątkach znajdowały się dwa nieprzełamane znaki tożsamości.

Ponadto odnaleźliśmy liczne elementy żołnierskiego ekwipunku. Między innymi, wszyscy trzej żołnierze posiadali czarne odznaki za rany. Te i inne przedmioty zostaną wkrótce przekazane Izbie Pamięci prowadzonej przez Stowarzyszenie Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej. Znalezioną w grobie amunicję strzelecką zabezpieczyli funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Brzegu Dolnym. Dziękujemy przedstawicielom Urzędu Gminy Brzeg Dolny oraz Starostwa Powiatowego w Wołowie za zgodę na przeprowadzenie prac i życzliwość.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link