logomenu
foto
25 kwietnia 2022
---
Prace sondażowo-ekshumacyjne w Gronowie
woj. dolnośląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Dnia 25 kwietnia 2022 r. prowadziliśmy prace sondażowo-ekshumacyjne w Gronowie, pow. zgorzelecki (woj. dolnośląskie).

Poszukiwaliśmy grobu masowego w pobliżu nieistniejącego gospodarstwa (naprzeciwko przystanku autobusowego). Według relacji świadków pochowano w nim 6-7 niemieckich żołnierzy. Dawniej mogiła otoczona były stalowym płotkiem. Prace zakończyły się jednak niepowodzeniem. Jeśli ktoś z Państwa posiada informacje na temat lokalizacji poszukiwanego przez nas grobu, to prosimy o kontakt z naszą Pracownią. Znalezione w trakcie prac niewypały i niewybuchy zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji ze Zgorzelca, a następnie zneutralizowane przez Patrol Saperski z Bolesławca.

Ponadto, z przydrożnego grobu znajdującego się nieopodal podjęliśmy szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. W niewielkiej jamie grobowej pochowano jedynie fragment jego zwłok. Zachowane kości nosiły liczne ślady złamań. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link