logomenu
foto
5 maja 2023
---
Prace ekshumacyjne: Machliny
woj. zachodniopomorskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
6 lutego 1945 roku oddziały 1 Armii Wojska Polskiego zdobyły Nadarzyce. 7 lutego 1945 roku osiągnęły szosę Wałcz - Czaplinek. Grubość pokrywy śnieżnej przekraczała wtedy pół metra a temperatura powietrza spadała do minus czterdziestu stopni Celsjusza. Prawdopodobnie zarówno dynamice działań wojennych jak i warunkom pogodowym należy zawdzięczać tak płytki pochówek, jaki w dniu 5 maja 2023 roku został na zlecenie Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN podjęty przez Pracownię Pomost z terenów leśnych obrębu Machliny, w pobliżu rzeki Dobrzycy, w powiecie wałeckim w województwie zachodniopomorskim.

Szczątki jednej osoby - żołnierza polskiego odnalezione w trakcie badań terenowych zostały uprzednio zabezpieczone a po uzyskaniu odpowiednich zgód i zezwoleń zostały ekshumowane i zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Wałczu. Za przekazanie nam informacji o pochówku pragniemy podziękować AHPC.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link