logomenu
foto
16 maja 2023
---
Wrocław, ul. Dicksteina
woj. dolnośląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Wiosną 1945 roku dla wielu mieszkańców Wrocławia czas się zatrzymał. Trwające blisko trzy miesiące oblężenie Festung Breslau pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Oprócz walczących żołnierzy życie tracili również cywile. Na podstawie materiałów archiwalnych udało nam się odnaleźć jedno z miejsc, w którym pochowani zostali zmarli i polegli w tamtym czasie. W ogrodzie miejskiej willi przy ul. Dicksteina w okresie od 16 marca do 3 maja 1945 roku pogrzebanych zostało 128 osób. Byli to przeważnie zwykli mieszkańcy Wrocławia, którzy stracili życie głównie w wyniku bombardowań. Wśród nich byli urzędnicy, rzemieślnicy, a przede wszystkim osoby starsze i dzieci. We wspólnych mogiłach spoczęli członkowie rodzin – matki z dziećmi, małżonkowie oraz sąsiedzi. Razem z cywilami pochowanych zostało 8 żołnierzy, należących głównie do formacji Volkssturm. Dzięki naszym działaniom przynajmniej kilka rodzin otrzymało informacje o losach swoich bliskich, którzy zginęli w czasie oblężenia Wrocławia. W trakcie prac archeologiczno-ekshumacyjnych odnaleźliśmy przedmioty osobiste, które towarzyszyły mieszkańcom ówczesnego Breslau w ostatnich chwilach życia. Swoistą kapsułą czasu okazała się odkryta w jednym z grobów butelka (niem. Grabflasche), która zawierała dokumenty, w tym akt zgonu. Ekshumowane szczątki zostaną powtórnie pochowane na Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich podczas specjalnej uroczystości. Dziękujemy za wsparcie merytoryczne pani dr Grażynie Trzaskowskiej z Archiwum Państwowe we Wrocławiu, specjalistom z Polskiego Czerwonego Krzyża oraz przyjaciołom tworzącym Echa z Festung Breslau. Składamy serdeczne podziękowania za ogromną życzliwość i pomoc właścicielom posesji przy ul. Dicksteina, państwu Victorii i Daniëlowi van Beuningen wraz z dziećmi.

Niech wiedza i doświadczenia zdobyte podczas naszych prac we Wrocławiu nie pozwolą nigdy zapomnieć o niesprawiedliwości i okrucieństwie konfliktów zbrojnych. Nigdy więcej wojny!
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link