logomenu
foto
14 kustopada 2023
---
Zakończone prace w Lednogórze
woj. wielkopolskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
We wtorek 14 listopada 2023 roku zakończyliśmy wieloetapowe prace ekshumacyjne w miejscowości Lednogóra w powiecie gnieźnieńskim. Podczas trwających trzy dni działań odnaleźliśmy na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego grób masowy i ekshumowaliśmy szczątki 19 żołnierzy niemieckich.

Według zebranych relacji, pod koniec stycznia 1945 roku grupy uciekających przed nacierającą Armią Czerwoną żołnierzy niemieckich chroniły się w okolicach miejscowości Pobiedziska. Najprawdopodobniej w nocy z 21 na 22 stycznia uciekinierzy dostali się pod ogień wojsk radzieckich. Wielu żołnierzy poniosło śmierć i po upływie kilku dni zostali pochowani w specjalnie do tego celu przygotowanym dole w obrębie lednogórskiego cmentarza. Polegli żołnierze spoczęli w głębokiej na ponad 2 metry mogile, gdzie ich ciała ułożono w dwóch warstwach. Przy szczątkach odnaleźliśmy 3 tak zwane nieśmiertelniki (dwa przełamane i jeden cały).

Pragniemy serdecznie podziękować panu prof. Karolowi Górskiemu za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie w zebraniu informacji i odnalezieniu grobu. Dziękujemy również wszystkim osobom, w tym mieszkańcom Lednogóry, które przyczyniły się do pomyślnego zakończenia prac.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link