logomenu
foto
12 marca 2024
---
Legnica ul.Piątknicka
woj. dolnośląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
W dniu 12 marca 2024 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne przy ul. Piątnickiej w Legnicy (woj. dolnośląskie). Ich obszar stanowiło podwórze jednego z wiejskich zabudowań, które dawniej wchodziło w obręb samodzielnej wsi Piątnica (Pfaffendorf). W miejscu wskazywanym przez świadków odkryliśmy grób trzech osób – niemieckiej rodziny, która w 1945 r. zginęła w wyniku tzw. samobójstwa rozszerzonego. Ujawnione szczątki należały do dwóch kobiet i jednego mężczyzny. Na czaszkach ofiar zadokumentowaliśmy otwory postrzałowe. Ponadto w jamie grobowej zarejestrowaliśmy także relikty drewnianych drzwi, którymi miały być przykryte pochowane zwłoki.

Za pomoc w lokalizacji grobu oraz odtworzeniu jego historii chcielibyśmy serdecznie podziękować członkiniom Stowarzyszenia Tiliae, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz właścicielom posesji.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link