logomenu
foto
5 marca 2024
---
Wschowa ul.Spokojna
woj. lubuskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
W dniu 5 marca 2024 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne na cmentarzu parafialnym we Wschowie (woj. lubuskie). Na nekropolii tej znajdowała się 3-rzędowa kwatera żołnierzy niemieckich poległych w trakcie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie trzy groby oznaczone kamiennymi płytami. Resztę mogił pokryły już współczesne pochówki.

W trakcie prac odkryliśmy szczątki czterech niemieckich żołnierzy, którzy zmarli w wojskowych lazaretach w latach 1941-1942. Na ich kościach zarejestrowaliśmy obrażenia (złamania kości udowych). Jedno z ciał zostało także poddane pośmiertnej sekcji zwłok, o czym świadczyła dookolnie przecięta czaszka. Przy szczątkach nie odnaleźliśmy żołnierskich znaków tożsamości.

Piaskowcowe płyty nagrobne, ze względu na ich wartość historyczną i artystyczną, zostały przekazane do Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link