Łomnica, powiat czarnkowsko-trzcianecki - 7 marca 2024.
Zanikająca mogiła przydrożna przy nieuczęszczanej drodze gruntowej, kończącej swój bieg kilkaset metrów dalej. Miejsce odludne - stojąc przy krzyżu na mogile, jedynym znakiem dawnej obecności tam człowieka są tylko widoczne stamtąd ruiny opuszczonego budynku. Miejsce spokojne, lecz skrywające raczej ponurą tajemnicę - czy mogiła skrywa szkielet wędrowca? Ciało zaginionej osoby? Jest grobem symbolicznym? A może to grób wojenny?
W oparciu o zebrane informacje, po uzyskaniu niezbędnych zgód i decyzji, Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost przeprowadziła prace sondażowe i ekshumacyjne w opisanym miejscu. Na wąskim poboczu, tuż pod stromą ścianą wąwozu, w miejscu oznaczonym krzyżem, po zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu ukazały się równo ułożone cegły w formie prostokątnej opaski. Głębiej - ale nieco przesunięty poza obrys cegieł - ukazał się zarys mogiły. Widocznie ramkę z cegieł ułożono znacznie później niż usypano grób. Gdyby nie wymiana krzyża, to pomimo opaski z cegieł, grób byłby już słabo widoczny - zwłaszcza w czasie wegetacji roślinnej. W jamie grobowej, zgodnie z ustaleniami, spoczywały szczątki żołnierza niemieckiego z końca II wojny światowej, szczątki umundurowane lecz bose - pozbawione obuwia. Oprócz tego, że przy szczątkach odnotowaliśmy obecność stosunkowo często spotykanej czarnej odznaki za rany, nie stwierdziliśmy jakichkolwiek innych przedmiotów mogących pomóc w bliższej identyfikacji tego żołnierza.
Pragniemy przekazać wyrazy wdzięczności za poinformowanie nas o mogile i o pochowanej tam osobie. Przekazujemy je autorowi i twórcy kanału Żelazny - Projekt Spadochroniarze 1944-45 https://www.youtube.com/@zelazny-44-45 oraz pani sołtys wsi Łomnica - a także lokalnej społeczności, której troska o to miejsce zapobiegła jego zatarciu.
SZUKAJ W AKTUALNOŚCIACH