logomenu
foto
9 maja 2024
---
Złocieniec
woj. zachodniopomorskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Dnia 9 maja Pracownia Pomost prowadziła badanie miejsca zbiorowych pochówków w okolicy szpitala "w Kańsku" położonego na południe od Złocieńca. Miejsce to - nazywane obiegowo mogiłą lotników niemieckich lub grobem za szpitalem - leży na terenie leśnym w zarządzie Nadleśnictwa Złocieniec i jest otoczone troską przez personel i pacjentów Szpitala Rehabilitacyjnego MSWiA.

W roku 2001 pochówki na tym terenie zostały pobieżnie ekshumowane. Powtórne otwarcie grobu pozwoliło na ujawnienie i podjęcie dwóch szkieletów (kobiety i mężczyzny, oboje w podeszłym wieku) wewnątrz samego obramowania oraz dwóch kolejnych niekompletnych szkieletów poza nim. Szczątki osób spoczywające na tym terenie należały do osób narodowości niemieckiej, które straciły życie, zmarły na skutek wojennych i powojennych warunków życia lub zostały życia pozbawione w sposób brutalny przez żołnierzy sowieckich podczas przejścia frontu oraz podczas sowieckich rządów na tych terenach.

Grób po przeprowadzeniu prac uporządkowano i pozostawiono na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1945 roku.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link