logomenu
foto
14 maja 2024
---
Siedlisko
woj. lubuskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
W dniu 14 maja 2024 r. prowadziliśmy prace poszukiwawcze w pobliżu Siedliska, pow. nowosolski (woj. lubuskie). Na północ od tej miejscowości znajduje się leśna mogiła. W 2007 r. podjęto z niej szczątki trzech żołnierzy niemieckich służących w formacji RAD. Dzisiejsze prace podyktowane były relacjami świadków, które sugerowały, iż w pobliżu grobu znajdowała się większa liczba pochówków wojennych. W trakcie dzisiejszych prac udało nam się zlokalizować kolejny grób żołnierza niemieckiego, przy którego szczątkach odkryliśmy skorodowany nieprzełamany znak tożsamości (prawdopodobnie RAD).

Ponadto w niewielkiej odległości od wykopu, wewnątrz niewielkiego stanowiska strzeleckiego, odnaleźliśmy niemiecki medal przyznawany za budowę lub służbę na umocnieniach Wału Zachodniego (Linii Zygfryda). Wszystkie odkryte w dni dzisiejszym przedmioty wkrótce zasilą zbiory Skansenu Fortyfikacyjnego w Czerwieńsku.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link