logomenu
foto
29 maja 2024
---
Różanówka
woj. lubuskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
W dniu 29 maja 2024 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne pomiędzy miejscowościami Różanówka i Bielawy, gm. Siedlisko (woj. lubuskie). W lutym 1945 r. w rejonie tym trwały długotrwałe walki, a niemiecka linia obrony oparta była o pobliski kanał Kopalnica. Z tego powodu obszar ten od lat stanowił pole działalności poszukiwaczy militariów. W 1997 r. jeden z nich natknął się na ludzkie szczątki, o czym poinformował niemiecką ambasadę. Dzięki sporządzonej przez niego notatce oraz szkicowi udało nam się odnaleźć szczątki dwóch niemieckich żołnierzy. Odnaleziony wówczas nieśmiertelnik najprawdopodobniej pozwoli w przyszłości zidentyfikować jednego z poległych.

Za pomoc w naszych pracach serdecznie dziękujemy kolegom z grupy „Przedmoście Odrzańskie 1945” i jednocześnie zapraszamy wszystkich do odwiedzin ich strony na Facebooku.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link