logomenu
foto
13 sierpnia 2024
---
Kaniów
woj. śląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Spokojna wieś Hirschfelde na Śląsku Opolskim była w styczniu 1945 roku świadkiem dramatycznych wydarzeń. Zbliżający się od wschodu front niósł zniszczenie i śmierć. Tragiczny los spotykał nie tylko żołnierzy, ale również osoby cywilne. Ciała poległych zostały zebrane przez mieszkańców Hirschfelde i pochowane w pobliskim lesie. Po II wojnie światowej zmieniono nazwę wsi na polską. Od tego czasu ludności miejscowa i napływowa żyła w Kaniowie. Mieszkańcy wciąż jednak kultywują pamięć o ofiarach z 1945 roku i pielęgnują ich leśną mogiłę. Lokalna społeczność zwróciła się do naszej Pracowni z prośbą o zbadanie tego grobu.

W dniu 13 sierpnia 2024 r. zakończyliśmy prace ekshumacyjne w Kaniowie. W rezultacie naszych badań zlokalizowaliśmy dwa groby masowe, w których pochowano łącznie 13 osób. Większość z nich stanowili żołnierze niemieccy. Przy ich szczątkach odkryliśmy siedem znaków tożsamości. W jednej z mogił pochowano mężczyznę narodowości włoskiej (jeńca lub robotnika). Jego szczątki zostaną przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Włoskich na warszawskich Bielanach. Z kolei spoczywające obok niego szczątki osoby cywilnej zostaną, zgodnie z wolą rodziny, pochowane na kwaterze cywilnej na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich. Zarówno dokumenty archiwalne, opracowania naukowe, jak i tablica znajdująca się na nagrobku pozwolą przypisać tożsamość do odkrytych szczątków. Tym sposobem zamykamy kolejny rozdział bolesnej historii. Prace te nie byłyby możliwe bez życzliwości i wsparcia mieszkańców Kaniowa i Urzędu Gminy w Popielowie, za które serdecznie dziękujemy.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link